Strože ili manje strože zaključavanje gospodarstva, prihodi neizravnih poreza kao temelj proračuna i povećanje potrošnje dolaskom dijaspore, samo su neke od ekonomskih razlika između Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Koje su još razlike, a vezane za pandemiju, doznala je ekipa Informera.

Posljednje su dvije godine, uslijed koronavirusa, bile velikizazov za sve. Novo normalno zahtijevalo je prilagodbu novim izazovima, ali iprilikama. Dok je većina sektora pretrpjela snažan udarac u

svome poslovanju, postoje i oni koji su ipak nešto boljeprošli.

Nakon korona dobitaša, slijedi prilog o onima koji nisu takodobro prošli. Sektor koji se najviše našao na udaru zasigurno je ugostiteljski.Hoće li ovogodišnji advent doprinijeti oporavku, na terenu je saznala ekipaInformera.

Vladine mjere za očuvanje radnih mjesta koje se još uvijekisplaćuju, mnogi korisnici smatraju nedostatnim. Dio radnih mjesta je očuvan,ali prijevoznici, sezonski obrtnici, turističke agencije, event industrija teorganizatori sajmova i konferencija i dalje se suočavaju s gubicima uposlovanju. Koliko je do sada sredstava isplaćeno, ali i što je još trebalopoduzeti, pogledajte u ovotjednom Informeru.

Razina građevinske aktivnosti blisko je povezana sinvesticijama koje su uvijek, a osobito u pandemijsko vrijeme, dobrodošle. Odobrtnika pa sve do osnivača i vlasnika uspješne građevinske tvrtke - put je tokojeg je Dragutin Kamenski prošao u posljednje 42 godine staža. Pothvat naravnonije bio lagan, ali zbog uspješnosti, usuđujemo se reći da se itekako isplatiloriskirati. To potvrđuje i ovogodišnja nagrada „Zlatna kuna za životno djelo''.

Kao sveobuhvatnu korona temu naposljetku smo ostavili pričuo zombi tvrtkama. Poduzeća su to koja dobit troše samo na plaćanje kamata, a zadrugo i nemaju. Istražili smo koliko je takvih tvrtki u Hrvatskoj i je li im sebroj povećao uslijed pandemije.