Informer donosi mali porezni blok s temom koja će mnoge poduzetnike šokirati.

Riječ je o PDV-u. Naime, od 1. siječnja 2015. poduzetnicima s prihodima manjim od 3 milijuna kuna država je omogućila da PDV plaćaju isključivo prema naplaćenim potraživanjima. U trenutku kada taj iznos premaše, PDV ponovno plaćaju za ukupno izdane račune, i naplaćene i nenaplaćene. Uz jedno 'ali'. Dužni su ga platiti za sve nenaplaćene fakture - retrogradno, za cijelo vrijeme korištenja te 'povlastice'!

Poduzetnicima nije problem ponovno se vratiti u obračunski sustav PDV-a i plaćati ga za sve izdane račune od nove obračunske godine. Problem je platiti ga retrogradno. Recimo da  poduzetnik iz te 3 godine ima nenaplaćenih milijun kuna. To znači da državi mora jednokratno platiti 250 tisuća kuna PDV-a! Kakve su uopće opcije na raspolaganju? O tome za Informer govori Ivan Čevizović, potpredsjednik Komore poreznih savjetnika.

Državu očito ne zanima kako će poduzetnici njoj platiti nešto što sami nisu naplatili. Utoliko je možda jasnije kako će proći svi Agrokorovi dobavljači koji većinu svojih potraživanja nikada neće vidjeti, ali su na njih uredno državi platili PDV. Ne bi li upravo zbog Lex Agrokor dobavljači trebali inzistirati da im država PDV vrati?  

Rubrika Moj novac ovoga puta govorit će o kamatnome riziku. Naime, vrijeme niskih kamata bliži se kraju, pa svi koji ulaze u bilo kakve kreditne obveze trebaju dobro kalkulirati koliko rizika mogu podnijeti i kakvu vrstu kamate odabrati.

Iako smo prema internetskoj kupnji negdje na dnu Europe, sve više Hrvata kupuje online. Stoga je dobro znati da je odzvonilo diskriminaciji na temelju IP adrese. Naime, događalo se da web trgovina odbija nešto prodati kupcu iz novih EU članica, znalo ih se prebacivati na lokalne stranice s drugim proizvodima i cijenama. S krajem godine toga više neće biti.

S početkom krize i zatvaranjem radnih mjesta zaposleni su se okrenuli novoj mogućnosti –  samozapošljavanju. No dio je razloga za to sigurno i u visini potpore koja je kroz godine s 25 tisuća kuna narasla na 75 tisuća. Isplati li se takav novi smjer?