Epilog priče o Ini i HEP-u daleko je od kraja. Ne samo zato što je u priči strateški interes – iako nitko ne zna što to doista znači – nego zato što stvar komplicira strateško puta dva igrača. Je li više strateška Ina ili HEP? Ima li smisla prodavati jednu stratešku tvrtku da bi se kupila druga strateška? 'Informer' analizira argumente vladajućih koji trenutno baš i nisu najuvjerljiviji.

Od krize se vrtimo u svijetu pokazatelja, mjerenja, grafova i tabela, pri čemu su nam uzor baltičke zemlje. Srezale su proračune, javnu upravu, provele regulatornu reformu i liberalizirale tržište rada. Sve su napravile po pravilima - i ostale bez stanovništva. Njihovo iskustvo pokazuje da ni najsjajniji pokazatelji bez sadržaja ne znače ništa. 'Informer' istražuje što možemo naučiti iz njihova iskustva masovnog iseljavanja, koje još traje, i kako zaustaviti taj proces.

Porezne nelogičnosti možda nisu razlog za iseljavanje, ali itekako žuljaju. Primjerice, u Hrvatskoj se jamči sloboda isplate dobiti. Svima osim tvrtkama u području obrazovanja, zdravstva i socijalne skrbi gdje privatnik, kao pravni oblik, može osnovati samo ustanovu. U čemu je problem? U tome što privatne obrazovne, zdravstvene i socijalne ustanove plaćaju porez na dobit s kojom istovremeno nemaju pravo raspolagati.

Unatoč velikim otporima, autoškole idu u liberalizaciju. Uvođenje konkurencije, uz istodobno zadržavanje nužnih standarda kvalitete, dio je Akcijskog plana koji reže administrativne namete i liberalizira tržište usluga. Zašto nas to veseli? Zato što konkurencija uvijek podrazumijeva i niže cijene. Gledatelji imaju priliku doznati više u ovotjednom izdanju 'Informera'.