Svi već znamo da su o Agrokoru napisane dvije nedavno objavljene knjige.

Nas zanima ova Željka Ivankovića: Slučaj Agrokor, privatizacija i crony kapitalizam. O knjizi se već podosta govorilo, pa nećemo ponavljati. No iz nje su neki iščitali teze koje odskaču čak i od hrabrijih kritika sustava, recimo da je crony: obilježje srži kapitalizma. O tome, o Agrokoru, o  budućnosti kapitalizma za Informer govori Žarko Puhovski. 

Isti taj kapitalizam tvrdi da je vrijeme starih industrija prošlo, no neke su od njih otporne na sve loše prognoze. Industriju namještaja ne samo da nije pregazilo vrijeme nego se učvrstila u svojevrsnoj niši kvalitete i višega cjenovnog razreda. Drugi dio priče o blagdanskome stolu nastavljamo u Požegi.  

Stare industrije možda preživljavaju, no roditelji školske djece sve teže. Kao da nije dovoljno što živimo u administrativno jednoj od najskupljih država, roditelji još za svoju djecu plaćaju privatne instrukcije. Godišnje oko 50 milijuna kuna. Je li riječ o nesposobnosti nastavnika da prenesu znanje ili utrci za peticama?

Većina će analitičara reći da je ljudi previše, a hrane premalo. Globalizacija i klimatske promjene stvar još otežavaju, no razvoj tehnologije čini čuda i za poljoprivredu. Softver, i to domaći, pomaže da se lakše upravlja cijelom proizvodnjom, s povećanjem prinosa i profita i smanjenjem troškova.